16o ΔΙΕΘΝΕΣ ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥΡΝΟΥΑ ΠΑΛΑΙΟΧΩΡΑΣ

Ασιατική κυριαρχία στο Διεθνές Σκακιστικό Τουρνουά της Παλαιόχωρας!

Ο Κινέζος
GM Bai Jinshi κατέκτησε την πρώτη θέση!

Ο Ινδός
GM Surya Ganguly και ο GM Rahman Ziaur από το Μπαγκλαντές κατέκτησαν τη 2η και 3η θέση αντίστοιχα!

1η η
Tsveta Galunova από τη Βουλγαρία στις γυναίκες!

Οι νικητές της γενικής κατάταξης με τον κ. Κώστα Τσαρουχά από δεξιά,
Ο 1ος νικητής GM Bai Jinshi ( China - 2560 )
Ο GM Surya Ganguly ( India 2571 ), O GM Rahman Ziaur (Bangladesh - 2452 ) και ο FM Trost Edvin ( Sweden - 2437)

 

O Αντιδήμαρχος και υπεύθυνος Τουριστικής Ανάπτυξης και Πολιτισμού του Δήμου Καντάνου Σελίνου κ. Καλογρίδης Στέλιος με τις νικήτριες του τουρνουά από αριστερά:
1st WIM Tsveta Galunova ( Bulgaria 3rd Ευαγγελία Καραβιτάκη & Du Yuxin ( China ).

 

Η κ. Ζομπανάκη Κατερίνα Προϊσταμένη Πολιτισμού και Αθλητισμού της Π.Ε. Χανίων με τους νικητές του Β' Ομίλου από αριστερά 3ος Ιάσωνας Μακρυλάκης, 2ος Tolmacevs Romans ( Latvia ) 1ος Γιώργος Καβούνης.
O Αντιδήμαρχος και υπεύθυνος Τουριστικής Ανάπτυξης και Πολιτισμού του Δήμου Καντάνου Σελίνου κ. Καλογρίδης Στέλιος με τους νικητές στην κατηγορία Βετεράνων
από δεξιά Φροσινός Γιάννης 3ος Β΄ ομίλου, Schreiter Oliver (Γερμανία) 2ος Β' ομίλου, Αλεβιζάκης Παναγιώτης 1ος Β' ομίλου.

Στάθης Γαζής Νικητής Α΄ ομίλου, Tobor Mick ( Γερμανία ) 2η θέση, Θεόδωρος Σιδέρης 3η θέση.




Πλούσιες παράλληλες εκδηλώσεις καθημερινά έξω από τον χώρο αγώνων.

 

Το τουρνουά Μπλιτς στον κεντρικό πεζόδρομο της Παλαιόχωρας αποτελεί μία από τις πιο ωραιότερες εκδηλώσεις που διεγάγονται κάθε χρόνο.




Πάνω από 3.500 παίκτες από 59 χώρες έχουν αγωνιστεί στο Διεθνές Τουρνουά της Παλαιόχωρας! Στον πίνακα παρακάτω βλέπουμε τις χώρες προέλευσης των παικτών.
ALB
ARM
AUS
AZE
BAN
BEL
BLR
BRA
BUL
CAN
CHI
CHN
COL
CRO
CYP
DEN
DOM
EGY
ENG
ESP
FIN
FRA
GEO
GER
GRE
HUN
IND
IRI
IRL ISL
ISR
ITA
JOR
KOR
LAT
 LTU
LUX MAD
MDA
MKD
MNE
MGL
NAM
NEP
NED
NOR
POL
POR
ROU
RUS
 
SCO
SIN
SRB
SWE
SUI
SVK
TUR
UKR USA  


Winners
2023 GM Bai Jinshi CHINA 2560
2022 GM Meshkovs Nikita LATVIA 2535
2021 GM Solodovnichenko Yuri UKRAINE 2546
2020 IM Kourkoulos Arditis Stamatis GREECE 2473
2019 GM Kobalia Mikhail RUSSIA 2608
2018 GM Banikas Christos GREECE 2591
2017 GM Stupak Kiril BELARUS 2570
2016
GM Halkias Stelios GREECE
2543
2015
GM Borovikov Vladislav
UKRAINE
2562
2014
GM Rychagov Andrey
RUSSIA
2543
2013
GM Rychagov Andrey
RUSSIA
2544
2012
GM Rychagov Andrey
RUSSIA
2517
2011
GM Kryvoruchko Yuriy
UKRAINE
2652
2010
GM Kryvoruchko Yuriy
UKRAINE
2609
2009
GM Najer Evgeniy
RUSSIA
2663
2008
GM Rakhmanov Aleksandr
RUSSIA
2489